Přehled a typy vůní

Rozdělení parfémů dle parfemace

Pod pojmem parfém se většinou používají i parfémované, kolínské, či  toaletní vody. Z hlediska obsahu je ale v těchto pojmech skryto i to, jak kvalitní je daný parfém, respektive, kolik vonných esencí obsahuje. Tento poměr určují Evropské normy a je měřen v procentech vůči lihovém základu.  V zásadě se dá říci, že čím má více procent vonných esencí , tím je parfém kvalitnější a déle voní.  Parfémy se dle poměru vonných esencí dělí na:

  • Parfém (Parfum) –  nejkvalitnější vůně s poměrem vonných esencí  15 – 30%,
  • Parfémová voda (Eau de Parfum, EdP) –  poměr vonných esencí  9 – 15%,
  • Toaletní voda (EdT) – poměr vonných esencí  4 – 8%,
  • Kolínská voda (Eau de Cologne, EdC) – poměr vonných esencí je nižší  3 – 5% z důvodu použití na obličej a předcházení podráždění pokožky

U většiny parfémů se poměr vonných esencí pohybuje mírně nad hranicí mezi parfémem a parfémované vody, zatímco parfémy a parfémované vody FM Group obsahují většinou 20% vonných esencí u kolekcí dámské klasické, dámské luxusní a dámské parfémy s feromony a 16% u kolekcí pánské klasické, pánské luxusní a pánské parfémy s feromony.

Druhy vůní parfémů

Když pomineme množství vonných esencí, tak se parfémy rozdělují také podle jejich typů vůní. Skupin může být samozřejmě i mnohem více, ale ve světě FM parfémů je dělíme podle základního dělení na květinové, orientální, dřevité, kapradinové (fougére), cipřišové (chyprové), vodní, citrusové a citrónové. Tyto skupiny se mohou samozřejmě prolínat a kombinovat.

Při znalosti typu u konkrétního parfému, si může každý ihned bez přivonění představit, jak asi může být parfém laděn a jaké tóny a aroma u něj budou převládat.

Bližší popis jednotlivých typů vůní parfémů:

Květinová

Typ vůně - květinováNejpočetnější skupina, která tvoří kolem poloviny všech parfémů a jejímž základem jsou vůně květů, velice často je to růže, dále například jasmín, konvalinka,  fialka, tuberóza, ylang-ylang a jiné.

Většinou se jedná o parfémy dámské, ale občas se mezi květinovými najdou i některé parfémy pro pány.

Parfémy FM Group s květinovým typem vůně – přehled

Dámské parfémy květinové klasické

Dámské parfémy květinové luxusní

 

Orientální

Typ vůně - orientálníPoměrně rozšířená a oblíbená skupina s parfémy jak pro dámy, tak pro pány, ve které převládají intenzivní tóny různého koření, vanilky, ambry, pudru, pižma atd. Patří spíše mezi vůně těžké, ale také smyslné, tajemné, provokující, a erotické, a proto jsou vhodné spíše pro použití v zimním období, anebo při večerních příležitostech.

Parfémy FM Group s orientálním typem vůně – přehled

Dámské parfémy orientální klasické

Dámské parfémy orientální luxusní

Pánské parfémy orientální klasické

Pánské parfémy orientální luxusní

 

Dřevitá

Typ vůně - dřevitá / fougérePánské i dámské parfémy, u kterých dominují dřevité tóny, jako například cedrové, santalové, nebo růžové dřevo, vetier, pačuli apod.  Velice často se kombinují s tóny orientálními, květinovými, či citrusovými.

Parfémy FM Group s dřevitým typem vůně – přehled

Dámské parfémy dřevité luxusní

Pánské parfémy dřevité klasické

Pánské parfémy dřevité luxusní

 

Kapradinová (fougére)

Typ vůně - kapradinováDá se říci, že parfémy tohoto typu vůní jsou určeny výhradně pro muže a převládají u nich tóny levandulí, kumarinu, bergamotu, pačule, mechu dubového, atd. Pro zajímavost, název „fougére“ pochází z francouzského překladu pro „kapradí“.

Parfémy FM Group s kaprdinovým typem vůně – přehled

Pánské parfémy kapradinové / fougére klasické

Pánské parfémy kapradinové / fougére luxusní

 

Cipřišová (chyprová)

Typ vůně - cypřišováSušší, extravagantní vůně na celodenní použití, které obsahují především složky z bergamotu, dubového mechu, pačule a bývají často spojovány s tóny květinovými, nebo citrusovými. Parfémy cipřišového typu jsou určeny jak pro ženy, tak pro muže.

Parfémy FM Group s cipřišovým typem vůně – přehled

Dámské parfémy cipřišové / chyprové klasické

Dámské parfémy cipřišové / chyprové luxusní

Pánské parfémy cipřišové / chyprové klasické

Pánské parfémy cipřišové / chyprové luxusní

 

Vodní

Typ vůně - vodníParfémy, které bývají v poslední době čím dál populárnější  a které působí velice lehce, svěže často obsahují vůně ovoce, vodních květů, či vodního melounu.

Parfémy FM Group s vodním typem vůně – přehled

Pánské parfémy vodní klasické

 

Citrónová / citrusová

Typ vůně - citrusováKategorie parfémů, vynikající výrazným, svěžím, často nahořklým aroma citrusových plodů, jako jsou citrony, pomeranče, limetky, bergamot, jsou vhodné jak pro muže, tak pro ženy.  Často bývají kombinovány s tóny květinovými, či dřevitými.

Parfémy FM Group s citrónovým / citrusovým typem vůně – přehled

Dámské parfémy citrónové / citrusové klasické

Dámské parfémy citrónové / citrusové luxusní

Pánské parfémy citrónové / citrusové klasické

Comments are closed.